Opublikowany przez: Monika C. 2019-07-24 22:19:49
Autor zdjęcia/źródło: Jogurt natiuralny z owocami sezonowymi @Pixabay
Owocowe jogurty i serki homogenizowane to szybka, łatwa przekąska, która smakuje praktycznie każdemu dziecku. Niestety ich skład pozostawia wiele do życzenia – aromaty, barwniki, syrop glukozowo-fruktozowy czy duża ilość cukru nie są składnikami służącymi zdrowiu małego dziecka. Jedno opakowanie może zawierać nawet 4 łyżeczki cukru. Kupny jogurt „z kawałkami owoców” w rzeczywistości zawiera ich niewielką ilość np. 9%, gdzie część z nich to w rzeczywistości sok owocowy z koncentratu. Nie daj się nabrać na kolorowe opakowania ze zwierzątkami, z napisem „idealne dla dziecka”, dodatkiem kolorowych drażetek, czy na reklamy o prawidłowej odporności dziecka i zdrowych kościach i zębach. Dodatek cukru na pewno nie sprawi, że Twoje dziecko będzie miało zdrowsze zęby. Optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie jogurtu naturalnego bez dodatku cukru. Jak jednak przekonać dziecko, żeby zjadło niesłodki jogurt?
Rozwiązaniem może być stopniowe przyzwyczajanie dziecka do mniej słodkiego smaku. Na początku możemy mieszać ¾ jogurtu owocowego z ¼ jogurtu naturalnego, następnie mieszać pół na pół i stopniowo zmniejszać udział kupnego jogurtu owocowego. Zamiast tego warto podać też dziecku jogurt naturalny z owocami sezonowymi np. z malinami - zmiksowanie zapewni lubianą, gładką konsystencję. Pomysłów na wykorzystanie jogurtu naturalnego jest wiele, np. możesz połączyć jogurt naturalny z domową granolą i owocami, albo przyrządzić tzw. nocną owsiankę – wystarczy, że wymieszasz płatki owsiane z jogurtem i zostawisz na noc w lodówce.
Oczywiście kiedy jesteśmy w trasie, czy na wakacjach, niekoniecznie mamy czas na podanie dziecku jogurtu naturalnego w jego ulubionej formie. Ważne jest, aby wybrać wtedy jogurt z najlepszym i najkrótszym składem np. mleko pasteryzowane, truskawki 15%, cukier trzcinowy, śmietanka pasteryzowana, żywe kultury bakterii jogurtowych. Im wyższa zawartość owoców, tym lepiej, jednak zawartość cukrów w produkcie i tak jest wysoka – należy o tym pamiętać i ograniczać spożycie takich produktów.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.